POWITANIE
Witaj w największym i najdłużej działającym w sieci polskim serwisie informacyjnym poświęconym amerykańskiej legendzie muzyki pop & r'n'b, jedynej i niepowtarzalnej  Mariah Carey.

"Mariah to artystka o bardzo rzadkiej pięciooktawowej skali głosu. Od swojego debiutu w 1990 roku uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek w historii muzyki a także za doskonałą kompozytorkę - jest autorką prawie wszystkich swoich utworów. Albumy jakie nagrała wzbudzają uznanie zarówno krytyki jak i fanów na całym świecie".


DISCLAIMER
Nie utrzymujemy kontaktu zarówno z Mariah jak i z jej managementem. Teksty znajdujące się na stronie są autorstwa osób zajmujących się jej prowadzeniem, dlatego prosimy o uszanowanie naszej pracy i niepublikowanie naszej własności na innych stronach. Nie przypisujemy sobie praw autorskich do fotografii, materiałów audio oraz wideo. Prawa autorskie przysługują tylko i wyłącznie ich twórcom. Jakiekolwiek naruszenie praw autorskich nie jest z naszej strony zamierzone.

© Copyright MariahPolska.com
Jesteśmy z Wami od 11.07.2004.

AUDIO PLAYER
One Sweet Day (Live)
Triumphant (Pulse Radio Edit)
Almost Home
UTS (Drifting Re-Mix)
H.A.T.E.U. (Chew Fu Stop Hatin)
El Amor Que Soñé
H.A.T.E.U. (Benny Benassi Mix)
I Still Believe
Touch My Body (Remix)
Love Hangover/Heartbreaker
I Stay In Love (Jody den...)
American Idol Medley

MARIAH POLSKA FACEBOOK

OSTATNIO NA FORUM

Online (0)
Zarejestrowani (0)
Ukryci (0)
Goście (0)Czy wiesz, że...?

Mariah nie ma drugiego imienia.
Przed poślubieniem Tommy'ego Mottoli, Mariah była wegetarianką.
Mariah chodzi na palcach, gdy jest boso.
Mariah napisała piosenkę "All In Your Mind" w wieku 14 lat.
Mariah napisała i wyprodukowała prawie wszystkie swe piosenki.
Ulubioną grą planszową Mariah jest Balderdash. 
Jak zostało wspomniane w "Crybaby", Mariah cierpi na bezsenność.
Mariah ma hipoglikemię, czyli niski poziom cukru we krwi.Mariah mogła się nazywać Mariah Nunez, a nie Mariah Carey. Jej dziadek, pochodzący z Wenezueli, zmienił nazwisko po przeprowadzce do Nowego Jorku. Miał nadzieję, że amerykańskie nazwisko pomoże mu wieść dobre życie w Stanach. Z jakich powodów wybrał Carey? "Mój ojciec opowiedział mi tę historię w zeszłym roku", mówi Mariah. "Zawsze nam się wydawało, że "Carey" to nazwisko wymyslone przez naszego dziadka. Jednak dowiedzielismy się, że moja prababka, Margarita Nunez, była związana z mężczyzną o nazwisku Carey. Nie byli małżeństwem, jednak mój dziadek przejął jego nazwisko, ponieważ w rzeczywistości mężczyzna był jego ojcem.

W 1999 roku Mariah otrzymała nagrodę Congressional i Horizon za jej pracę dla Camp Mariah (Obozu Mariah). Camp Mariah, część Fresh Air Fund (Fundacji „Świeże powietrze”), organizuje programy edukacyjne i letnie obozy dla młodzieży z miejskich środowisk borykających się z problemami ekonomicznymi i społecznymi. Jak dotąd piosenkarka ofiarowała Camp Mariah miliony dolarów, jest również członkiem zarządu Fundacji i często odwiedza obóz przynosząc prezenty dla jego uczestników.

W teledysku do remixu piosenki Honey z 1997 roku oraz w Hearbreaker z 1999 roku, Mariah sama wykonuje wyczyny kaskaderskie. W video do Honey można zobaczyć Mariah wciąganą na linie do helikoptera lecącego nad oceanem. W obrazie do piosenki Hearbreaker, mimo że Mariah korzysta z pomocy dublerki (gra obie postacie i w scenie walki było to konieczne), faktycznie jest ciagnięta przez podłogę, huśta się na drzwiach i wykonuje wszystkie pozostałe czynności widoczne w tym teledysku. W ramach przygotowania do zdjęć w tej scenie, Mariah pobierała lekcje u Jackie'go Chana.

Mariah paliła papierosy między dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Rzuciła je w ciągu jednego dnia, gdy sie przeziębiła. Spanikowała, ponieważ straciła głos i nie mogła śpiewać, w związku z tym przyrzekła Bogu, że jeśli odzyska głos, juz nigdy nie zapali. Wyzdrowiała i od tej pory nie tknęła papierosów.

Według magazynu Self, Mariah cierpi na łagodne zaburzenia skórne zwane dermografizmem. Jest to zjawisko przebarwienia skóry spowodowane podrażnieniem, np. drapaniem i jest potęgowane przez stres. Nawet najmniejsze zadrapanie spowoduje pojawienie sie kresek na skórze Mariah. Za magazynem Self: "Spójrzcie", mówi Mariah, jednocześnie bardzo delikatnie drapiąc przedramię niepolakierowanym paznokciem. Po niecałej minucie niewidoczna linia od nadgarstka do łokcia zamieniła się w czerwony zaogniony ślad. "To się nazywa dermografizm", mówi z zadowoleniem, "każdy niewielki ślad na mojej skórze staje się czerwony i wypukły." Mariah wyjaśnia, że ten stan jest związany ze stresem: "Dzisiaj jest całkiem dobrze, źle było parę dni temu." 

Ponadto owoce morza powodują, że skóra Mariah pokrywa się wypryskami.

Struny głosowe Mariah są zbudowane inaczej od strun przeciętnej osoby. Piosenkarka może używać tych części strun, które są niedostepne dla wiekszości osób. Właśnie z tego powodu jak nikt inny potrafi śpiewać te niesamowite dźwięki. Według Mariah, jej lekarz używa jej strun głosowych w prezentacjach, ponieważ są tak odmienne. Mariah powiedziała kiedyś w wywiadzie: „Na strunach głosowych mam wypukłości, które sprawiają, że mój głos brzmi tak nisko gdy mówię.”

Aktorstwo nie jest nowym przedsięwzięciem dla Mariah.  Na scenie pojawiała się już odkąd była mała dziewczynką. W 1980 i 1981 roku, w wieku dziecięciu i jedenastu lat, Mariah była na siedmiotygodniowym obozie kształcącym w naukach teatralnych i śpiewaniu. Patricia Carey, matka Mariah, zbierała pieniądze cały rok by posłać córkę na ten obóz. Czuła jednak, że rozwijanie twórczych talentów Mariah jest warte tych pieniędzy. W pierwszym roku na obozie Mariah dostała role Hodeli w przedstawieniu Skrzypek na dachu; jednakże w następnym roku była dublerką. Aktorski debiut Mariah na scenie przypadł w szóstej klasie, kiedy to jedna z okolicznych szkół średnich potrzebowała młodej dziewczyny do zaśpiewania utworu Honey bun w przedstawieniu South Pacific. W tym samym roku Mariah zagrała w szkolnej produkcji. Mariah nie tylko grała w szkole, była również na kilku przesłuchaniach na Broadwayu. Starała się o rolę Annie, ale nie dostała jej ze względu na pokaźny wzrost.

Ulubionym szampanem Mariah jest "Angel".

Mariah Carey jest najlepiej sprzedającaą się artystką lat 90. W ciągu ostatniej dekady XX wieku sprzedała na całym świecie 150 milionów płyt i singli - średnio ćwierć miliona nagrań tygodniowo!

Mariah jest najlepiej sprzedającą się wokalistką ery Soundscan monitorującej sprzedaż albumów i singli w Stanach Zjednoczonych od 1991 roku.

Mariah jest jedyną wokalistką w USA, której aż 8 albumów przekroczyło nakład 5 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Mariah jest jedyną wokalistką, której 9 kolejnych albumów osiągnęło w USA nakład co najmniej potrójnej platyny.

Mariah Carey jest najszybciej sprzedającą się artystką w historii amerykańskiego przemysłu muzycznego - w ciągu 16 lat sprzedała ponad 63 miliony kopii swoich albumów i jest jedną z zaledwie 3 wokalistek, które sprzedały w USA ponad 60 milionów płyt.

Mariah jest najlepiej sprzedającą się nie japońską wokalistką w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sprzedała ponad dwukrotnie więcej płyt niż jej nie japońskie konkurentki: Madonna, Celine Dion i Whitney Houston.

Mariah jest jedną z dwóch nie koreańskich wokalistek, których płyta osiągnęła nakład miliona egzemplarzy w Korei.

Mariah jest jedyną nie japońską wokalistką, której album (#1's) osiągnął nakład miliona egzemplarzy w ciągu zaledwie tygodnia.

Mariah jest jedną z sześciu wokalistek, których płyty pokryły się siedmiokrotną platyną w Australii. "Music Box" jest najlepiej sprzedającym się albumem wydanym przez wokalistkę RnB.

Mariah jest artystką, która ma na swoim koncie najwięcej, bo aż 16 nagród World Music Awards.

Mariah Carey ma na swoim koncie aż 18 singli, które trafiły na szczyt amerykańskiej listy przebojów prestiżowego magazynu The Billboard.

Mariah wyprzedziła takie sławy jak Elvis Presley, Michael Jackson, Madonna, The Supremes, Whitney Houston i jest obecnie jedyną artystką, mającą realne szanse odebrać tron grupie The Beatles, która na pierwszym miejscu listy umieściła 20 piosenek.

Utwory Mariah okupowały szczyt listy The Billboard przez 80 tygodni, co stanowi najlepszy wynik w historii.

Mariah Carey jest jedyną artystką, która miała singiel numer jeden w USA w każdym roku ostatniej dekady XX wieku.

Mariah jest również jedyną piosenkarką, której aż 3 piosenki (Fantasy, One Sweet Day i Honey) debiutowały na pierwszym miejscu listy przebojów Hot 100. Utwór One Sweet Day utrzymał się na tej pozycji przez 16 tygodni i jest najdłużej utrzymującym się na pierwszym miejscu singlem w historii. Na drugim miejscu znajduje się singiel "We Belong Together", który okupował szczyt zestawienia przez 14 tygodni.

Mariah jest pierwszą wokalistką, której udało się zadebiutować na pierwszym miejscu listy Hot 100. Ten imponujący wynik osiągnęła z piosenką Fantasy.

Mariah ma na swoim koncie najwięcej (13) utworów, które trafiły na #1 listy Billboard Hot 100 AirPlay, utwór "We Belong Together" spędził na szczycie zestawienia aż 16 tygodni, dłużej niż jakakolwiek inna piosenka.

Mariah ma na swoim koncie również rekord słuchalności z piosenką "We Belong Together", która w ciągu tygodnia zdobyła aż 200 milionów słuchaczy.

Mariah jest też jedyną artystką, której utwór ("We Belong Together") trafił na szczyt listy AirPlay w czterech formatach jednocześnie (Pop, Urban, Rhythmic i Adult Urban).

Mariah Carey jest jedyną wokalistką, której single z jednego albumu spędziły na liście Hot 100 aż 25 tygodni.

Mariah jest jedyną wokalistką, która w ciągu jednego tygodnia miała singiel numer jeden - We Belong Together -   i numer dwa - Shake It Off - na liście magazynu The Billboard.

Mariah ma najwięcej (siedem) singli numer jeden w Nowej Zelandii.

Mariah jest jedną z dwóch artystek RnB, które mają najwięcej singli #2.

Mariah jest jedyną wokalistką, która w tym samym tygodniu trafiła na szczyt zestawienia najlepiej sprzedających się albumów Billboard Top 200 (z albumem Daydream) i oraz na szczyt listy Pop Catalog (z albumem Merry Christmas).

Mariah jest jedyną artystką, której bożonarodzeniowy dzwonek telefoniczny "All I Want For Christmas Is You" znalazł 500 tysięcy nabywców.

Album Daydream osiągnął nakład 14 milionów sprzedanych egzemplarzy w zaledwie 5 miesięcy.

Mariah przekazała całkowity dochód ze sprzedaży singla "Thank God I Found You" na rzecz Narodowego centrum Adopcji.

Album Merry Christmas jest najlepiej sprzedającym się albumem świątecznym wydanym przez wokalistkę - osiągnął nakład ponad 12 milionów egzemplarzy.

Aż 14 albumów Mariah osiągnęło w USA nakład co najmniej platyny.

Mariah współkomponowała aż 17 utworów spośród 18, które trafiły na szczyt zestawienia magazynu The Billboard.

Egzotyczne imię Mariah to wynik inspiracji jej mamy Patricii piosenką "They Call The Wind Mariah" z musicalu "Paint Your Wagon".

Mariah jedyną piosenkarką, której pierwszych pięć singli (od debiutu artystycznego) trafiło na szczyt zestawienia Billboard Hot 100.

Mariah ma na swoim koncie aż dwie płyty, które osiągnęły status diamentowych (Daydream i Music Box).

Pies Mariah, Jack Junior, wystąpił w spotach reklamowych albumu "E=MC^2" przygotowanych dla MTV i przemaiwał głosem Snoop Dogga.

Mariah jest miłośniczką delfinów. Piosenkarka pojawiła się w klipie "I'll Be Loving You Long Time" pływając w morzu wspólnie z tymi sympatycznymi stworzeniami.

Mąż Mariah, Nick Cannon, wyreżyserował teledysk do utworu "I Stay In Love" oraz "My Love". Prezydent Barack Obama przed ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich słuchał utworu Mariah "Hero", kilka tygodni później piosenkarka osobiście wykonała ten utwór przed prezydentem na Balu Inauguracyjnym.

Mariah bierze czynny udział w prestiżowych imprezach dobroczynnych - wystąpiła m. in. na koncercie America: A Tribute to Heroes, będącym hołdem dla ofiar ataków w Nowym Jorku i Waszyngtonie, gdzie wykonała swój wielki przebój "Hero". Śpiewała również na imprezie zorganizowanej przez Michaela Jacksona "United We Stand: What More Can I Give?", Luciano Pavarottiego "Pavarotti & Friends" i na słynnym koncercie Live8, zorganizowanym przez Boba Geldofa i Bono na rzecz oddłużenia najbiedniejszych krajów świata.

Mariah uwielbia gotować świąteczne potrawy. "Moi przyjaciele mawiają - Mimi w kuchni, to muszą być Święta!".

Dochód ze sprzedaży singla "Hero" zasilił konto fundacji, która zajęła się rodzinami ofiar strzelaniny na Long Island.

Ulubioną rozrywką Mariah jest przebieranie się tak, by nikt jej nie rozpoznał i spacerowanie po Nowym Jorku w przebraniu.

Kilka pomysłów na realizację teledysku Obsessed zaczerpnięto z ulubionego filmu Mariah, "Mean Girls".

Ulubioną aktorką Mariah jest Marilyn Monroe, piosenkarka jest w posiadaniu cennej pamiątki po gwieździe - białego fortepianu, który znajduje się w jej nowojorskim mieszkaniu.

Mariah jest fanką Hello Kitty. W swoim nowojorskim mieszkaniu ma łazienkę wypełnioną gadżetami Hello Kitty podarowanymi jej przez fanów z Japonii.

Mariah współreżyserowała kilka ze swoich najsłynniejszych teledysków z albumu "Butterfly".

Album "Charmbracelet" Mariah zadedykowała swojemu zmarłemu tacie, najnowszy album "Memoirs Of An Imperfect Angel" został zadedykowany Michaelowi Jacksonowi.

Ulubionym sportem Mariah jest pływanie. Przyjaciele nazywają Mariah "syrenką" ponieważ uwielbia pływać.

Suknia ślubna, w której Mariah wystąpiła w teledysku "We Belong Together" jest tą samą, w której artystka faktycznie brała ślub w 1993 roku.

Mariah nie obchodzi urodzin, a tzw. rocznice.

Mariah zawsze nagrywa swoje wokale nocą. W studiu znajdującym się w jej domu towarzyszy jej jedynie inżynier dźwięku.

Mariah jest posiadaczką czerwonego Porsche Speedster, który należał do jej taty i został przez nią odrestaurowany.

Ulubione filmy Mariah to: "Kolor Purpury", "Wszystko o Ewie", "Elf", "Mężczyźni wolą Blondynki", "Lady śpiewa blues" i "Mean Girls".